Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects, of masses m1 = 495.0 g and m2 = 504.9 g, are connected by a string

ID: 1908542 • Letter: T

Question

Two objects, of masses m1 = 495.0 g and m2 = 504.9 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 52.5-g disk with a radius of 3.80 cm. The string does not slip on the pulley. Find the accelerations of the objects. m/s2 What is the tension in the string between the 495.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N What is the tension in the string between the 504.9-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) N What would your answers be if you neglected the mass of the pulley? acceleration m/s2 tension N

Explanation / Answer

a = (m2 - m1) * g / (m1 + m2 + 0.5 mp ) a = 0.0946 m/s^2 T1 = m1 * (g + a) = 4.9028 N T2 = m2 * (g - a) = 4.9053 N Difference = 0.0025 Without pulley mass, a = (m2 - m1) * g / (m1 + m2) = 0.0971 m/s^2 T = 4.9040 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote