An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 7.08 kg
ID: 1908191 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 7.08 kg and length L = 5.24 m to a uniform sphere with mass ms = 35.4 kg and radius R = 1.31 m. Note ms = 5mr and L = 4R. A) What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.) B) If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 430.0 N is exerted parallel to the rod at the end of rod? C) What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere?Explanation / Answer
A) assuming axis is not through the rod , sphere to be solid sphere centre of mass of object is 2.18 m from center of mass of rod and 3.06 from center of mass of sphere then required moment of inertia of object = 7.08*5.24*5.24/12 + 7.08 * 2.18*2.18 + 0.4 * 35.4*1.31*1.31 + 35.4*3.06*3.06 = 16.199 + 33.346 + 24.299 + 331.47 = 405.314 b) for b please elaborate the question unable to understand what to find c) 7.08*5.24*5.24/12 + 7.08 * 5.24*5.24 + 0.4 * 35.4*1.31*1.31 + 35.4*2.62*2.62 = 16.199 + 194.399 + 24.299 + 242.99 = 477.887
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.