An object is dropped from 80 m. With what velocity does it strike the ground? 40
ID: 1413785 • Letter: A
Question
An object is dropped from 80 m. With what velocity does it strike the ground? 40 m/s 45 m/s 80 m/s 160 m/s If an object strikes the ground with a vertical velocity of 50 m/s, from how high was it dropped? 25 m 50 m 100 m 125 m An object strikes the ground with a speed of 25 m/s. If it was originally thrown with a horizontal velocity of 15 m/s, and a vertical velocity of zero, from how high was it dropped? 13 m 15 m 20 m 32 m If a basketball player can jump 2 m into the air, what is his hang time (time in the air)? 0.7 s 1.3 s 2.8 s 4.0 sExplanation / Answer
Here ,
114.
v = sqrt(2 * g * h)
v = sqrt(2 * 9.8 * 80)
v = 39.6 m/s
option A 40 m/s
115.
height , h = u^2/(2 * g)
h = 50^2/(2 * 9.8)
h = 127.5 = 125 m
option D) 125 m
116.
v = 25 m/s
u =15 m/s
let the height is h
v^2 - u^2 = 2 * a * d
25^2 - 15^2 = 2 * 10 * h
h = 20 m
option C)
117.
h = 2 m
let the time is t
t = 2 * sqrt(2h/g)
t = 2 * sqrt(2 * 2/10)
t = 1.26 = 1.3 s
the hang time is 1.3 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.