An object is dropped from a height of 87m above ground level. Determine the dist
ID: 2290745 • Letter: A
Question
An object is dropped from a height of 87m above ground level.Determine the distance traveled during the first second in meters. Determine the final speed at which the object hits the ground in m/s. Determine the distance traveled during the last second of motion before hitting the ground in meters.
Thank you kindly! An object is dropped from a height of 87m above ground level.
Determine the distance traveled during the first second in meters. Determine the final speed at which the object hits the ground in m/s. Determine the distance traveled during the last second of motion before hitting the ground in meters.
Thank you kindly!
Determine the distance traveled during the first second in meters. Determine the final speed at which the object hits the ground in m/s. Determine the distance traveled during the last second of motion before hitting the ground in meters.
Thank you kindly!
Explanation / Answer
a) y = 0.5 at2
for t = 1s
y = 4.9 m
b) time taken to reach bottom
put y = 87 in the equation
we get
t = 4.21 s
V = Vo +at
Vo=0
that gives
V = 9.8 x 4.21 =41.3 m/s
c) distance covered in 3.2 sec is
y = 0.5 g x 3.22
50.2 m
so distance covered in last second = 87 -50.2 = 36.8m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.