An object has an acceleration of 5.0 m/s 2 when a single force of magnitude F 0
ID: 2131559 • Letter: A
Question
An object has an acceleration of 5.0 m/s2 when a single force of magnitude F0 acts on it.
T0 ? 4.6 = N T4.6 ? 8.8 = N An object has an acceleration of 5.0 m/s2 when a single force of magnitude F0 acts on it. What is the magnitude of its acceleration when the magnitude of this force is doubled? A second object experiences an acceleration of magnitude 9.0 m/s2 under the influence of a single force of magnitude F0. What is the ratio of the mass of the second object to that of the first object? (mass of second /mass of first) = If the two objects are glued together to form a composite object, what acceleration magnitude will a single force of magnitude F0 produce? If you push a block whose mass is m1 across a frictionless floor with a force of magnitude F0, the block has an acceleration of 14 m/s2. If you push on a different block whose mass is m2 with a force of magnitude F0, its acceleration is 3.6 m/s2. (Both forces are applied horizontally.) What acceleration will a horizontal force of magnitude F0 give to a block with mass m2 - m1? What acceleration will a horizontal force of magnitude F0 give to a block with mass m2 + m1? A force F0 causes an acceleration of 15 m/s2 when it acts on an object of mass m sliding on a frictionless surface. Find the magnitude of the acceleration of the same object in the circumstances shown in each figure below. Figure (a) A 2.00 kg block hangs from a spring balance calibrated in Newtons that is attached to the ceiling of an elevator. at does the balance read when the elevator is ascending with a constant speed of 33 m/s? What does the balance read when the elevator is descending with a constant speed of 33 m/s? What does the balance read when the elevator is ascending at 31 m/s and gaining speed at a rate of 11 m/s2? Suppose that from t = 0 to t = 4.6 s, the elevator ascends at a constant speed of 10 m/s. Its speed is then steadily reduced to zero during the next4.2 s, so that it is at rest at t = 8.8 s. Describe the reading of the scale during the interval 0Explanation / Answer
a) as f =ma
a0/a1=f0/f1
a0=5 m/s2
given
f1=2f0
ai=2a0=10 m/s2
b)
now f0=m0a0=m1a1
m1/m0=5/9=0.555
c)
a=f0/(m0+m1)=m0a0/(m0+5/9m0)
solving a=3.215 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.