An object has a weight of 400 N when it is dry. When it is completely submerged
ID: 250000 • Letter: A
Question
An object has a weight of 400 N when it is dry. When it is completely submerged in water is has a weight of 150 N. What is the density of the material is the density of water is 1000 kg/m3?
a. 2300 kg/m3
c. 1200 kg/m3
d. 1600 kg/m3
b. 4500 kg/m3
QUESTION 2
If a car horn honking that is 450 m is heard 1.3 seconds after it goes off, what is the temperature in degrees Celsius?
b. 34 °C
d. 12 °C
c. 56 °C
a. 25 °C
QUESTION 3
Using the standard form of a wave x = A cos(?t), for this wave: 2.5 cos(6.0 t) please determine the following with the correct units:
a. The amplitude.
b. The frequency.
c. The maximum and minimum speed
d. The maximum acceleration
QUESTION 4
A piece of gold with a mass of 5.50 kg and density of 19300 kg/m3 is suspended from a string and then totally immersed in a beaker of water. Using density of water is 1000 kg/m3
a) Determine the volume of the piece of gold.
b) Determine buoyant force on the gold when it is submersed.
QUESTION 5
A 0.300 kg piece of metal is heated to 88°C and placed in a copper calorimeter with mass 0.150 kg which contains 0.500 L of water that are both initially at 12.6°C. Over a short period of time the mixture comes to an equilibrium temperature of 22.5°C, what is the specific heat of the metal?
b. 1500 J/(kg ? °C)
a. 1084 J/(kg ? °C)
c. 3400 J/(kg ? °C)
d. 1250 J/(kg ? °C)
QUESTION 6
A gas is taken through the cycle illustrated here. During one cycle, how much work is done by an engine operating on this cycle?
3PV
4PV
PV
2PV
QUESTION 7
A CD with a diameter of 12.5 cm goes from rest to a tangential velocity of 5.6 m/s. If it does this in 2.5 seconds, what is its angular acceleration?
24 rad/s2
36 rad/s2
18 rad/s2
16 rad/s2
QUESTION 8
4.50 moles of an ideal gas is at 560K. Is the gas undergoes an adiabatic compression and 3750 J of work is done on the gas, what is the final temperature of the gas?
a. 627 K
c. 2590 K
d. 977 K
b. 572 K
A.a. 2300 kg/m3
B.c. 1200 kg/m3
C.d. 1600 kg/m3
D.b. 4500 kg/m3
Explanation / Answer
QUESTION 1
Buoyant force Fb = 400-150 = 250 N
x = Weight/Fb = 400/250 = 8/5 = 1.6 kg/dm^3 = 1600 kg/m^3
QUESTION 2
Vs = 331.4+0.6Tcelcius m/sec
Vs = 450/1.3 = 346.1m/s
346.1 - 331.4 = 14.8
therefore 14.8 = .6t
t = 24.6 degrees celSius
QUESTION 3
a) Amplitude = 2.5 m
b)Frequency, f = 6/ 2*pi = 0.955 Hz
c) Maximum speed, V = Aw = 2.5*6 = 15 m/s, Minimum Speed = zero m/s
d) Maximum acceleration = Aw^2 = 2.5*36 = 90 m/s2
QUESTION 4
a)
volume V = 5.5/19.3 = 0.2850 dm^3
b)
buoyant force = V* = 0.2850*9.8 = 2.79275 N
QUESTION 5
The heat given by the metal and calorimeter = The heat taken by water
c(Metal)m(metal)(Ti1Tf)+c(copper)m(calorimeter)(Ti1Tf)=m(water)C(water)(TfTi2)
C(copper)=385J/(kgK)
Cwater=4811J/(kgK)
C(Metal)*0.3*(88-22.5) = 385*0.15*(22.5-12.6) +0.5*4811*(22.5-12.6)
19.65*c(metal) =571.725 +23814.45
c(metal)=1241.02J/(kgK)
Correct answer is D) 1250 J/kg/K
QUESTION 6
Work done is w =PdV, we need to know the pressure, initial and final volumes, substitute, then we obtain the workdone
QUESTION 7
Angular velocity =V/R=5.6/0.125=44.8rad/sec
angular acceleration =/t=44.8/2.5=17.92rad/s2
Correct answer is C) 18 rad/s^2
QUESTION 8
Adiabatic compression it means there is no heat exchanged.
variation of internal energy = work done
(U)=Work
NCv(TfTi)=3750
where N is the number of gas moles, Cv=(3/2)R=12.5J/(molK)
4.512.5(Tf560)=3750
Tf560=66.67
Tf=626.67K
Correct answer is A) 627 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.