An object 4.0 cm in height is placed 18.0 cm in front of a concave mirror with a
ID: 2208821 • Letter: A
Question
An object 4.0 cm in height is placed 18.0 cm in front of a concave mirror with a focal length of 20.0 cm. What is the position of its image in relation to the mirror and what are its characteristics? a) 40.0 cm on the other side of mirror, real, 6.0 times bigger b)10.0 cm on the same side of mirror, real, 6.0 times bigger c)180.0 cm on the other side of mirror, virtual, 10.0 times bigger d) 10.0 cm on the other side of the mirror, virtual, 10.0 times bigger e)18.0 cm on the same side of mirror, virtual, 2.25 times biggerExplanation / Answer
When object is between focal point and mirror the image is Virtual, Upright and Magnified (larger).
1/s + 1/s' = 1/f
m = y'/y = – s'/s
1/18 + 1/s' = 1/20
1/s' = 1/20 – 1/18 = (9 – 10) /180
s' = -180 = -180 cm
m = - s'/s = - (-180)/18 = 10
m = y'/y
y' = m y = 10 * 4 = 40 cm
Since s' < 0 => Virtual
Since m > 0 => Upright
Since m > 1 => Magnified
180cm on the other side of the mirror, virtual, 10 times bigger .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.