An object has a weight W when it is on the surface of a planetof radius R. What
ID: 1754009 • Letter: A
Question
An object has a weight W when it is on the surface of a planetof radius R. What will be the gravitational force on theobject after it has been moved to a distance of 4 R from the centerof the planet? a) F = (1/4)W b) F= (1/16)W c) F = W d) F= 4W e) F= 16W An object has a weight W when it is on the surface of a planetof radius R. What will be the gravitational force on theobject after it has been moved to a distance of 4 R from the centerof the planet? a) F = (1/4)W b) F= (1/16)W c) F = W d) F= 4W e) F= 16WExplanation / Answer
Let R and R1 be the distances from the center. W1 = GMm /R1^2 W = GMm / R^2 W1 / W = [R1/R]^2 Given R1 = 4R.or R1/R = 4. W1 /W = [4]^2 = 16. W1 = 16 W Answer: e) F= 16W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.