A neutron star has a constant density of 6 multiplied by 1017 kg/m3 and a mass f
ID: 1908945 • Letter: A
Question
A neutron star has a constant density of 6 multiplied by 1017 kg/m3 and a mass four times that of our Sun. Compare its rotational inertia with that of Earth (assume constant density). In both cases the reference axis is an axis through the center of the sphere; Table 9-1 gives the rotational inertia for such an axis to be 2/5MR2. Rotational inertia of this neutron star Rotational inertia of earthExplanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "100%". Please rate all answers and maintain your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem Density of neutron star = 6*(10^17) kg/m^3 =>mass/volume = 6*(10^17) kg/m^3 =>Volume = mass/(6*(10^17)) = (4*Mass of sun)/(6*(10^17)) =>Volume = (4*1.9891*(10^30))/(6*(10^17)) = 1.33*(10^13) m^3 =>(4/3)*pi()*R1^3 = 1.33*(10^13) m^3 =>R1 = 1.468336E+04 m M1 = (4*1.9891*(10^30)) Kg M2 = 5.9736*(10^24) Kg R2 = 6371000 m rotational inertia of star/rotational inertia of earth = (M1R1^2)/(M2/R2^2) =>rotational inertia of star/rotational inertia of earth = ((4*1.9891*(10^30))*(1.468336E+04^2))/(5.9736*(10^24)*(6371000^2)) = 7.075
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.