A 67kg astronaut floating in space simultaneously tosses away a 9.0kg oxygen tan
ID: 1909857 • Letter: A
Question
A 67kg astronaut floating in space simultaneously tosses away a 9.0kg oxygen tank and a 6.4 kg camera. The tank moves in the x direction at 1.1 m/s , and the astronaut recoils at 0.66 m/s in a direction 200 degree counterclockwise from the axis. Find the x-component of the velocity of the camera. Express your answer using two significant figures. Find the y-component of the velocity of the camera. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Initial velocity = 0 = U m1 = 67 Kg, m2 = 9 Kg, m3 = 6.4 Kg v2 = 1.1 i m/s v1 = -0.66*cos(radians(20))i-0.66*sin(radians(20))j = -0.620 i -0.226 j Initial momentum = Final momentum =>0 = 67*(-0.620 i -0.226 j) + 9*1.1 i + 6.4*v3 =>v3 = 4.946i+2.363j m/s So x-component is 4.946 m/s and y-component is 2.363 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.