A 4.20 -kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1911893 • Letter: A
Question
A4.20-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of10.0N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of thexaxis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations.
Explanation / Answer
(a) T = 2 x pi x [m/k]^1/2 =>T = 2 x 3.14 x [18.5/1330]^1/2 =>T = 0.74 sec =>n = 1/T = 1.35 Hz (b) PE(initial) = 1/2kx^2 = 1/2 x 1330 x (25.3 x 10^-2)^2 = 42.57 J (c) KE(initial) = 1/2mv^2 = 1/2 x 18.5 x (11.1)^2 = 1139.69 J Let the amplitude is A meter =>PE(at amplitude) = PE(i) + KE(i) = 42.57+1139.69 =>1/2 x k x A^2 = 1182.26 =>A = sqrt[2 x 1182.69/1330] = 1.33m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.