Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hockey puck with m=0.27kg glides on a cushion of air on air hockey table. The

ID: 1912039 • Letter: A

Question

A hockey puck with m=0.27kg glides on a cushion of air on air hockey table. The puck hits one of the walls at an angle theta1=30.0 degrees with speed v1=3.0 m/s and bounces off the wall at an angle of theta2 with a speed v2. a) If the collision is elastic, what are theta2, v2, and the impulse experienced by the puck. b)If the collision is inelastic, and the final kinetic energy of the puck is 90% of its intial kinetic energy, calculate theta2,v2 and the impulse experienced by the puck.

Explanation / Answer

a) Collision is elastic theta2 = 30.0 degress v2 = 3.0 m/s impulse = 0.27*2*sin30 = 0.27 kgm/s b) Collision is inelastic Vel will decease in vertical direction only So x^2 + 2.25 = 2.7^2 => x = 2.24 theta2 = 33.75 degrees v2 = 2.12 m/s impulse = 0.27 - 0.27(2.6-2.24)) = 0.1728 kgm/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote