You have 1.2 kg of water. One mole of water has a mass of 18.1 g/mole and each m
ID: 1912136 • Letter: Y
Question
You have 1.2 kg of water. One mole of water has a mass of 18.1 g/mole and each molecule of water contains 10 electrons since water is H2 O. What is the total electron charge contained in this volume of water? The elementary charge is 1.6Explanation / Answer
we have 1.2kg i.e 1200 grams of water => 1200/18.1 = 66.298 =~ 66.3 moles of water (approx.) one mole is 6.022x10^23 => 66.3 moles = 66.3 x 6.022x10^23 = 3.992 x 10^25 =~ 4 x 10^25 (approx) molecules of H2O as there are 10 electrons per molecule we have 4 x 10^25 x 10 = 4 x 10^26 electrons 1 eV = 1.6x(10^-19) coulombs => total electron charge contained in this volume of water = 4 x 10^26 x 1.6x(10^-19) = 6.4 x 10^7 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.