A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 170.0 m at
ID: 1913017 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 170.0 m at a constant speed v = 29.0 m/s as shown. The angle ?A = 25.0? above the x axis, and the angle ?B = 61.0? below the x axis.
1) What is the magnitude of the car?s acceleration? m/s2
2) What is the x component of the car?s acceleration when it is at point A m/s2
3) What is the y component of the car?s acceleration when it is at point A m/s2
4) What is the x component of the car?s acceleration when it is at point B m/s2
5) What is the y component of the car?s acceleration when it is at point B m/s2
6) As the car passes point B, the y component of its acceleration is: increasing, constant, OR decreasing
Explanation / Answer
1) magnitude of car's accleration = v^2/r = 29^2/ 170 = 4.95
2) xcomponent = -4.95cos25=-4.486
3) ycomponent = -4.95sin25= -2.092
4) xcomponent = -4.95cos61 = -2.3998
5) ycomponent = 4.95sin61 = 4.329
6) y component of acceleration at point B is 4.95sin.. as car moves is decreasing hence y component will decrease.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.