Find the resultant force on (a) the mass m1 = 0.185 kg and (b) the mass m2 = 0.1
ID: 1913496 • Letter: F
Question
Find the resultant force on (a) the mass m1 = 0.185 kg and (b) the mass m2 = 0.105 kg in the figure below (the masses are isolated from the earth).Explanation / Answer
resultant on m1> free to move Fo1 = left mass trying attract m1 to left (- i) = G 0.4*0.194/0.1*0.1 * [- i] F12 = m2 mass trying attract m1 to right (+ i) = G 0.105*0.194/0.1*0.1 * [+ i] F[net on m1] = G 0.4*0.194/0.1*0.1 * [- i] + G 0.105*0.194/0.1*0.1 * [+ i] this will be dominated by larger mass towards negative x where +i is unit vector along +x direction calculate ======================================… resultant on m2> free to move Fo2 = left most mass trying attract m2 to left (- i) = G 0.4*0.105/0.2*0.2 * [- i] F12 = m1 mass trying attract m2 to LEFT (- i) = G 0.105*0.194/0.1*0.1 * [- i] F[net on m2] = G 0.4*0.105/0.2*0.2 * [- i] + G 0.105*0.194/0.1*0.1 * [- i] thi will be towards negative x and will be sum of two forces where +i is unit vector along +x direction calculate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.