Find the resultant magnetic force exerted by the long wire on the square current
ID: 2263093 • Letter: F
Question
Find the resultant magnetic force exerted by the long wire on the square current loop in the figure below if I1 = 7.68 A and I2 = 3.84 A. The edge length of the square is 21.6 cm, and the distance from the long wire to the closest edge of the loop is 4.95 cm.
Explanation / Answer
magnetic force on a wire of length l is given by F - ilB sin theta
here the sides of squares form two parallel wires at two different distances
so Fnet = (B1-B2)*I2*L
= (uo*I1*I2*L/2pi)*((1/0.0495)-(1/(0.0495+0.216)
F = 2*10^-7*7.68*3.84*((1/0.0495)-(1/(0.0495+0.216)))
= 96.94 *10^-6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.