Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two masses are connected by a cable that is wrapped around a pulley of moment of

ID: 1916010 • Letter: T

Question

Two masses are connected by a cable that is wrapped around a pulley of moment of inertia I and radius R = 1.0 m. The acceleration of the blocks has magnitude a = 0.020 m/s'. No friction. What is T2 ? What is T1 ? What is I? If the pulley is in the shape of a solid disk, then what is the mass M of the pulley? Assume the system starts from rest. What is the speed v of the blocks after 5.0 seconds? What is the magnitude L of the angular momentum of the pulley after 5.0 seconds? What is the direction, in or out of the page, of the angular momentum of the pulley after 5.0 seconds of motion? Assume the axis of rotation is perpendicular to the page.

Explanation / Answer

a. Balancing forces on 3 kg block in vertical direction, T1 = ( mg-ma ) = 3*(9.8 - 0.02) = 29.34 N b. Balancing forces on 2 kg block in vertical direction, T2 = ( mg + ma ) = 2*(9.8 + 0.02) = 19.64 N c. Moment of Inertia = (T1 - T2)/A = (29.34 - 19.64)/.02 = 485 N/m^2 d. mass of the pully M =( 2*I)/r^2 =2*4.85/12 = 9.7kg e. Speed after 5 sec = 0.02* 5 = 0.1 m/sec f. Angular momentum L = (0.1*485)/1 = 48.5 rad

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote