Assuming the efficiency in harvesting energy from humans is around 15%, estimate
ID: 1917126 • Letter: A
Question
Assuming the efficiency in harvesting energy from humans is around 15%, estimate how many humans would be required to supply a university with all of its energy needs? (b) At this effi- ciency it would not be advisable to use humans as an energy source (ethics aside), why? (c) If the heat engine used to harvest the energy from humans was operating at the theoretical maxi- mum efficiency what temperature would the cold reservoir have to be make this energy source viable? (Assume the hot reservoir is that of the average skin temperature)Explanation / Answer
avg. skin temp = 298 K
E = 1 - Tl/Th
.15 = 1 - T/298
T = .85 x 298 = 253.3 = -19.70 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.