A fish swimming in a horizontal plane has velocity i = (4.00 + 1.00 ) m/s at a p
ID: 1917707 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity i = (4.00 + 1.00 ) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is i = (11.0 ? 2.70 ) m. After the fish swims with constant acceleration for 18.0 s, its velocity is = (18.0 ? 2.00 ) m/s.
The final location of the fish in unit-vector notion is the position vector f = 454.055555555556 i + (-43.78)j m. So it has coordinates (x,y) = (454,-43 m).
Its direction of motion is the direction of its velocity. Be sure that your final answer for ? is measured counterclockwise from the +x axis.
? = tan?1 ( vy/vx)
= tan-1 ( (m/s) / (m/s))?
=degree?
Explanation / Answer
lets calculate x coordinate and y coordinate seperately for x v=4m/s@ t=0 x=11 a=(18-4)18=0.7777 final x=454 454=4t+0.5*0.7777*t^2...(1) for y v=1 @t=0 y=2.7 a=(1-2)18=-0.0555 final y=-43 -43=1t-0.5*0.055558t^2..(2) we get t values from 1 and 2 take the value which satisfies both..=29.41sec Vx=4+29.41*0.7777=26.872 Vy=-0.6333 angle=tan-1(-0.6333/26.872)=-1.35 =1.35deg clockwise plss rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.