A series resonant circuit has a resonant frequency of 10 kHz. The resistance of
ID: 1929038 • Letter: A
Question
A series resonant circuit has a resonant frequency of 10 kHz. The resistance of the circuit is 5 ohms and Xc at resonant is 200 ohms. a. find the bandwidth. b. find the cut-off frequencies. c. find Qs. d. if the input voltage is 30V<0degrees, find the voltage across the coil and the capacitor in phase form. e. find the power dissipated at resonance.
Explanation / Answer
c) Qs = Xc/R = 200/5 = 40 a) => bandwidth = 10000/40 = 250 b) cutoff frequencies fmax = 10000+250 = 10250 Hz fmin = 10000-250 = 9750Hz d) at resonance Xl = -Xc => net impedence = R = 5ohms Power = V^2/R = 900/5 = 180 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.