A series of full-period consecutive dust samples are collected during an 8-hour
ID: 474316 • Letter: A
Question
A series of full-period consecutive dust samples are collected during an 8-hour work shift. Samples were collected on filters and weighed gravimetrically, with results as follow:
Sample no: Flow rate Sample Duration Mass Collected
(liters per min) (min) (micrograms)(µg)
1 2.0 60 110
2 2.0 120 745
3 2.0 90 350
4 2.0 120 700
5 2.0 90 255
What is the 8 hour TWA concentration in milligrams per cubic meter (mg/m3)?
Think very carefully how you might do this. The final units are in mg/m3. You have mass in ug. You also have minutes and liters per minute. That should tell you how many liters of air were sampled. Airborne concentration is in mass per volume of air. You can calculate ug/l. Convert to mg/m3 and then calculate the 8 hour TWA (show all work).
I am getting 2 different answers to this question....which one is correct? 2.24 or 4.75?
Explanation / Answer
Arrange the flow-rate ( liters per min) Sample Duration (min) Mass Collected (micrograms ug) the row-column wise -
(1) 2.0 60 110
(2) 2.0 120 745
(3) 2.0 90 350
(4) 2.0 120 700
(5) 2.0 90 255
Here, we can see from the data that flow-rate( liters per min) is constant , so there is no relation of flowrate with other two variables
Again, find relation between sample duration and mass collected.
Therefore, Sample Duration (min)(x) Mass Collected (micrograms ug) (y)
(1) 60 110
(2) 120 745
(3) 90 350
(4) 120 700
(5) 90 255
The regression equation will be ...(using calculator to find regression equation .... we can do it maually as well, but it's very lengthy and painful work... use calculators for such calculations)
so,
y=10.75x-600
where, y = Mass Collected (micrograms ug)
x = Sample Duration (min)
for
x = 8 hours = 8*60 min = 480 min
So, Mass Collected (micrograms ug) = y = 10.75*480-600 = 4560 ug = 4.56 mg
flowrate = 2.0 L/min = 0.002 m^3/min
So,
8 hour TWA concentration = mass/(volume)
= (mass collected) / (flow-rate * sample duration)
= 4.56/(0.002*480) mg/m^3
= 4.75 mg/m^3
Therefore, 8 hour TWA concentration in milligrams per cubic meter = 4.75 mg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.