Air whose density is 0.082 lbm/ft3 enters the duct of an air-conditioning system
ID: 1939967 • Letter: A
Question
Air whose density is 0.082 lbm/ft3 enters the duct of an air-conditioning system at a volume flow rate 450 ft3/min. If the diameter of the duct is l6 in, determine the velocity of the air at the duct inlet and the mass flow rate of air. A l-m3 rigid tank initially contains air whose density is 1.18 kg/m3. The tank is connected to a high-pressure supply line through a value. The valve is opened, and air is allowed to enter the until the density in the tank rises to 7.20 kg/m3. Determine the mass of air that has entered the tank. Answer: 6.02 kg The ventilating fan of a building (Fig. P5-10) has a volume flow rate of 50 L/s and runsExplanation / Answer
Initial mass of air = 1.18 * 1 = 1.18kg Final mass of air = 7.20 * 1 = 7.2kg Mass of air eneterd = 7.2-1.18 = 6.02 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.