A concrete slab measuring 0.3m X 4m X 6m, initially at 298 K, is exposed to the
ID: 1940663 • Letter: A
Question
A concrete slab measuring 0.3m X 4m X 6m, initially at 298 K, is exposed to the sun for several hours, after which its temperature is 301 K. The density of the concrete is 2300 kg/m^3 and its specific heat is c = 0.88 kJ/kgK.
a) Determine the increase in exergy of the slab, in kJ
b) To what elevation, in m, would a 1000-kg mass have to be raised from zero elevation relative to the reference environment for its exergy to equal the exergy increase of the slab? Let T0 = 298K, p0 = 1 atm, g = 9.81 m/s^2.
Explanation / Answer
http://www.chegg.com/homework-help/fundamentals-of-engineering-thermodynamics-7th-edition-chapter-7-problem-21p-solution-9780470495902
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.