A concrete plant guarantees that the standard deviation of concrete of a specifi
ID: 3226943 • Letter: A
Question
A concrete plant guarantees that the standard deviation of concrete of a specified strength is 250psi. If a construction engineer wants to estimate the mean strength to compression of a delivered batch such that the variance of the sample mean is not greater than 2500 (psi)^2, how many samples should he take from the batch? In problem 10.2, the engineer does not trust the manufacturer recommendation and decides to take a few samples from the batch and test for failure strength with the following results in psi: 3205, 3129, 2847, 3350 2955, 2990, 2833, and 2878. How many more samples should he take? In Problem 10.2, assume that the population standard deviation of concrete strength is indeed 250psi. If the engineer is willing to accept a 5% chance that the margin of error in the mean strength is greater than or equal to 100 psi, estimate the number of samples he needs to collect.Explanation / Answer
q1:
sample standard dev=sqrt(sample variance)= sqrt(2500) =50
sample standard dev=sqrt(sample mean std dev/n) where n==sample size
50= sqrt(250/n)
(50)^2=250/n
calculating further,n=10
q2. two more data points needed since sample size reuired is 10
q3.
margin of error=5%
n=?
sample std deviation=250
Sample Size = [(Z-score)2 * StdDev*(1-StdDev)] / (margin of error)2
[ (1.96)^2-(250(1-250)]/(10000)=6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.