An army is soliciting proposals for the development of a truck-launched antitank
ID: 1948468 • Letter: A
Question
An army is soliciting proposals for the development of a truck-launched antitank missile. Pentagon officials are requiring that the automatic sighting mechanism be sufficiently reliable to guarantee that 95% of the missiles will fall no more than 50 ft short of their target or no more than 50 ft beyond, what is the largest ? compatible with hat degree of precision? Assume that Y, the horizontal distance a missile travels, is normally distributed with its mean ? equal to the length of the separation between the truck and the target.
Explanation / Answer
I think you want the value of ?
Acc to problem,
P(Y<+50) - P(Y<-50) =0.95.
or, P(Y-<50) - P(Y-<-50) = 0.95
We know, (Y-)/=Z
so, P(Z<50/) - P(Z<-50/)=0.95
or, (50/)-(1-(50/))=0.95
or, 2(50/)=1.95
or, (50/)=0.975
From normal distribution tables,
50/ 1.96
So, =25.51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.