An archer shoots an arrow at a 75.0 m distant target, the bull\'s-eye of which i
ID: 2003317 • Letter: A
Question
An archer shoots an arrow at a 75.0 m distant target, the bull's-eye of which is at same height as the release height of the arrow. (a) At what angle must the arrow be released to hit the bull's-eye if its initial speed is 36.0 m/s? (Although neglected here, the atmosphere provides significant lift to real arrows.) Incorrect: Your answer is incorrect. ° (b) There is a large tree halfway between the archer and the target with an overhanging branch 3.50 m above the release height of the arrow. Will the arrow go over or under the branch? under over Correct: Your answer is correct.
Explanation / Answer
Here ,
distance , R = 75 m
initial speed , u = 36 m/s
for the range is given as
R = u^2 * sin(2 * theta)/g
75 = 36^2 * sin(2 * theta)/9.8
solving for theta
theta = 17.3 degree
the angle of release is 17.3 degree
b)
for half way
height = ( 36 * sin(17.3))^2/(2 * 9.8)
height = 5.83 m
it will go above the branch
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.