A cubic centimeter in a typical cumulus cloud contains 50 to 500 water drops, wh
ID: 1950616 • Letter: A
Question
A cubic centimeter in a typical cumulus cloud contains 50 to 500 water drops, which have a typical radius of 10 µm. For that range, give the lower value and the higher value, respectively, for the following.(a) How many cubic meters of water are in a cylindrical cumulus cloud of height 2.8 km and radius 1.5 km?
_______to_________ m3
(b) How many 1 liter pop bottles would that water fill?
______________to__________ bottles
(c) Water has a mass per unit volume (or density) of 1000 kg/m3. How much mass does the water in the cloud have?
_____________to____________ kg
Explanation / Answer
a) volume of the cilindrycal cloud:
with 1 km = 100000cm => (*150000²)*280000 = 1.98*10^16 cm³
the volume of 1 water drop (with 1m = 1*10^-6m)
=> (4/3)(1*10^-5)³ = 4.19*10^-15 m³
So for 50 drops/cm³ cloud: 1.98*10^16*50*4.19*10^-15 = 4146.902303 m³
For 500 drops/cm³ => 41469.02303m³
b) 1m³ is 1000 liters => 4,146,902 bottles to 41,469,023 bottles
c) 1m³ is 1000 kg => 4,146,902 kg to 41,469,023 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.