A cube of ice whose edges measure 16.0 mm is floating in a glass of ice-cold wat
ID: 1298608 • Letter: A
Question
A cube of ice whose edges measure 16.0 mm is floating in a glass of ice-cold water with one of its faces parallel to the water's surface.
(a) How far below the water surface is the bottom face of the block?
mm
(b) Ice-cold ethyl alcohol is gently poured onto the water's surface to form a layer 6.00 mm thick above the water. The alcohol does not mix with the water. When the ice cube again attains hydrostatic equilibrium, what will be the distance from the top of the water to the bottom face of the block?
mm
(c) Additional cold ethyl alcohol is poured onto the water's surface until the top surface of the alcohol coincides with the top surface of the ice cube (in hydrostatic equilibrium). How thick is the required layer of ethyl alcohol?
mm
Explanation / Answer
density of ice = 917 kg/m^3
density of water = 1000 kg/m^3
0.0213*0.0213* 0.0213 * 917 = 0.0213*0.0213 * x * 1000
x = 0.0195 m is below the water surface
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.