A crystal diffracts a beam of electrons, like a diffraction grating, as they hit
ID: 1413241 • Letter: A
Question
A crystal diffracts a beam of electrons, like a diffraction grating, as they hit it perpendicular to its surface. The crystal spacing is 0.18 nm, and the first maximum scattering occurs at 80° relative to the normal to the surface.
Given:
e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-13 kg, h = 6.626 × 10-34 J s
(Hint: 2d*Sin() = m , E = h*f = h c / )
(a) What is the wavelength of the electrons?
(b) What potential difference accelerated the electrons if they started from rest?
Please show IN DEPT conceptual plan to solve this problem. Thanks
Explanation / Answer
from the Bragg's law
2d*Sin() = m ,
= 2d*Sin() /m = 2 (0.18 * 10^-9 m) sin80/1 = 0.3545 * 10^-9 m
(b)
= h/sqrt 2m qV
^2 = h^2/ 2mqV
V = h^2/ 2m q ^2
= ( 6.63 * 10^-34 Js)^2/ 2( 9.1 * 10^-31)( 1.6 * 10^-19 ) ( 0.3545 * 10^-9 m)^2
=1.81 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.