a)Approximately how many x-ray photons are emitted per second? b)If a 75 kg tech
ID: 1950658 • Letter: A
Question
a)Approximately how many x-ray photons are emitted per second?b)If a 75 kg technician is accidentally exposed to the full power of the x-ray beam for 1.0 s, what dose equivalent in does he receive? Assume that the x-ray energy is distributed over the body, and that 80% of the energy is absorbed.
Explanation / Answer
power delivered by the high voltage supply to X-ray tube in one second=520 Wx 1 s=520J power converted by the tube into X-rays=520*1/100 J=5.20 J wavelength of each photon of the X-rays=0.045 nm according to quantum physics the energy of each photon=hc/(wavelength of photon) where h=planks constant=6.626 x10^-34 J-s c=speed of light in vacuum =3 x10^8 m/s ===>hc=19.878 x 10^-26 J-m ==>energy of each X-ray photon=19.878 x 10^-26 /(0.045 x10^-9) J =4.417 x10^-15 J total energy of all photons emitted =5.20 J energy of each X-ray photon=4.417 x10^-15 J ==>number of photons emitted=5.20/(4.417 x10^-15) =1.17 x10^15 b)total energy of photons emitted per second =5.20 J total energy absorbed the man received =5.20*80/100 J=4.16 J total weight of man=75 kg dose equivalent in he received =4.16 /75=0.055 J/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.