A dipole of moment 0.5 e·nm is placed in a uniform electric field with a magnitu
ID: 1951417 • Letter: A
Question
A dipole of moment 0.5 e·nm is placed in a uniform electric field with a magnitude of 19 times 104 N/C. What is the magnitude of the torque on the dipole whena) the dipole is parallel to the electric field,
b) the dipole is perpendicular to the electric field, and
c) the dipole makes an angle of 30 degrees with the electric field?
d) Find the potential energy of the dipole in the electric field for each case. theta = 0 degrees (parallel), U =
e) theta = 90 degrees (perpendicular), U =
f) theta = 30 degrees, U =
Explanation / Answer
Dipole moment P = 0.5 e nm = 0.5 x 1.6 x 10 -19 C x 10 -9 m = 0.8 x 10 -28 Cm Electric field E = 19 x 10 4 N / C (a). Torque = PE sin = PE sin 0 = 0 (b). Torque = PE sin 90 = 1.52 x 10 -23 Nm (c).Torque = PE sin 30 = 0.76x 10 -23 Nm d).Potential energy U = -PE cos = -PE cos 0 = 1.52 x 10 -23 J (e). Potential energy U = -PE cos 90 = 0 J = = 0.76x 10 -23 Nm d).Potential energy U = -PE cos = -PE cos 0 = 1.52 x 10 -23 J (e). Potential energy U = -PE cos 90 = 0 J =Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.