Two charges, Q1= 3.10 C, and Q2= 5.80 C are located at points (0,-3.50 cm ) and
ID: 1951798 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 3.10 C, and Q2= 5.80 C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure.
What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.00 cm, 0), due to Q1 alone?
What is the x-component of the total electric field at P?
What is the y-component of the total electric field at P?
What is the magnitude of the total electric field at P?
Now let Q2 = Q1 = 3.10 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
Explanation / Answer
Q1= 3.10 C, Q2= 5.80 C, y = 3.50 cm, x = 5.00 cm
the magnitude of the electric field at point P, located at (5.00 cm, 0), due to Q1
= kQ1(x i + y j)/(x2 + y2)32 = (6.13*106 i + 4.30*106 j) N/C
the magnitude of the electric field at point P, located at (5.00 cm, 0), due to Q2
= kQ2(x i - y j)/(x2 + y2)3/2 = (1.15*107 i - 8.04*106 j) N/C
the x-component of the total electric field at P
= 6.13*106 + 1.15*107 = 1.76*107 N/C
the y-component of the total electric field at P
= 4.30*106 - 8.04*106 = -3.74*106 N/C
the magnitude of the total electric field at P = 1.80*107 N/C
Now let Q2 = Q1 = 3.10 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution.
the magnitude of the total electric field at P = 2*6.13*106 = 1.23*107 N/C
the magnitude of the force on an electron = 1.97*10-12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.