Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A home run is hit such a way that the baseball just clears a wall 21 m high loca

ID: 1952612 • Letter: A

Question

A home run is hit such a way that the baseball just clears a wall 21 m high located 135 m from home plate. The ball is hit at an angle of 40 to the horizontal, and air resistance is negligible. Assume the ball is hit at a height of 1 m above the ground.
What is the initial speed of the ball? The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of m/s
How much time does it take for the ball to reach the wall?
Answer in units of s
Find the speed of the ball when it reaches the wall. Answer in units of m/s

Explanation / Answer

Vo=(9.8*1352)/(2*cos(40o)2*(135*tan(40o)-20))40.39 m/s or 40.4 m/s

vox=Vo*cos(40o)30.94 m/s==>t=135/30.944.3631 s or 4.4 s

max ht t=voy/g=Vo*sin(40o)/g25.963 m/s/9.8m/s22.65 s

x=V2/g*sin(2)(135*9.8/sin(80o))36.65 m/s

Vo=40.4 m/s

t=4.4 s

v at wall=36.7 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote