The membrane of a living cell can be approximated by a parallel-plate capacitor
ID: 1954532 • Letter: T
Question
The membrane of a living cell can be approximated by a parallel-plate capacitor with plates of area 6.01X10-9 m2, a plate separation of 8.5 109 m2, and a dielectric with a dielectric constant of 4.5.What is the energy stored in such a cell membrane if the potential difference across it is 0.0817 V? ? Joules k= dielectric constant, C= capacitance, PE= potential energy (stored), V= potential difference(Volts), A=Area, d=plate separation, 0= a constant of 8.85X10-12 C=k0A/d PE=1/2CV2 The membrane of a living cell can be approximated by a parallel-plate capacitor with plates of area 6.01X10-9 m2, a plate separation of 8.5 109 m2, and a dielectric with a dielectric constant of 4.5.
What is the energy stored in such a cell membrane if the potential difference across it is 0.0817 V? ? Joules k= dielectric constant, C= capacitance, PE= potential energy (stored), V= potential difference(Volts), A=Area, d=plate separation, 0= a constant of 8.85X10-12 C=k0A/d PE=1/2CV2 C=k0A/d PE=1/2CV2
Explanation / Answer
PE = 1/2 CV2 = (1/2)(k0A/d)V2
= (0.5)(4.5*8.85*10-12*6.01*10-9/8.5*10-9)(0.0817)2
= 0.0940*10-12 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.