A 4.3 kg block is projected at 4.8 m/s up a plane that is inclined at 30° with t
ID: 1956641 • Letter: A
Question
A 4.3 kg block is projected at 4.8 m/s up a plane that is inclined at 30° with the horizontal.(a) How far up along the plane does the block go if the plane is frictionless?
2.35 m THIS IS CORRECT
(b) How far up along the plane does the block go if the coefficient of kinetic friction between the block and the plane is 0.40?
m
(c) In the latter case, what is the increase in thermal energy of block and plane during the block's ascent?
J
(d) If the block then slides back down against the frictional force, what is the block's speed when it reaches the original projection point?
m/s
Explanation / Answer
a) a = gsin
a= 9.8sin30 = 4.9 m/s^2
using kienmatic equation,
v^2 - u^2 = 2as
0 - 4.8^2 = 2(-4.9)(s)
s= 2.35 m apprx
b) a(retardation) = gsin + gcos
a= 4.9 + 0.40(9.8)cos30 = 8.29 m/s^2 apprx
v^2 - u^2 = 2as
0 - 4.8^2 = 2(-8.29)(s)
s= 1.39 m apprx
c) increase in thermal energy = due to work done by friction
Incraese in tehrmal energy = forc eof frictiuon x dispalcemnet
= mgcos( 1.39) = 0.4 (4.3 )(9.8)cos30 ( 1.39) = 20.29 J apprx
d) PE at the slope of 1.39 m
PE = mg( 1.39 sin30)= mg( 0.6895) J = 4.3(9.8) (0.6895)=29.055 j apprx
KE at bottom= 29.055 - 20.29 = 8.76553 J apprx
0.5mv^2 = 8.76553
v = 2.02 m/s apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.