It takes 1.52 seconds for the ball to reach its maximum height. How long does it
ID: 1956725 • Letter: I
Question
It takes 1.52 seconds for the ball to reach its maximum height. How long does it take the ball to rach the hoop? Answer in units of s.
Explanation / Answer
We can find out taking the components of velocity vector. =>taking Horizontal as X axis and Vertical Y axis .. =>Velocity component along X axis is 17 Cos 61deg=8.24m/s =>the highest point obtained is at a horizontal distance of l/2 from starting point.(i.e it is the mid point) =>SO in HORIZONTAL direction the ball covers l/2 distance in 1.52sec with velocity(horizontal) of 8.24 m/s. Since distance=Velocity x Time Hence we have l/2=8.24 x 1.52 ; l=25m =>Taking Horizontal case l=8.24 x Time that implies Time=25/8.24 =3.03s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.