My professor gave us the following information: d (from Mars to the Sun) = 228 E
ID: 1956915 • Letter: M
Question
My professor gave us the following information:d (from Mars to the Sun) = 228 E 6 km
T (sun) = 5500 K
r (sun) = 6.95 E 5 km
And asked for the equilibrium temperature, T(eq), of Mars.
I went ahead and plugged in the numbers to find the P, power, (and/or the R) of the sun using R = P/A = sT^4. From there, though, I'm stuck.. I'm not sure how to figure out how that relates to the distance between the sun and Mars and what the equation is for the equilibrium temperature.
Thanks in advance for any help/insight!
Explanation / Answer
After finding the energy radiated by the sun's surface , calculate the intensity of this radiation at any distance r . Using this intensity value calculate energy received by the mars surface at a distance 'd', given . and then equate this energy to the equation sAT^4.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.