A civil engineer is asked to design a curved section of roadway that meets the f
ID: 1957167 • Letter: A
Question
A civil engineer is asked to design a curved section of roadway that meets the following conditions: With ice on the road, when the coefficient of
static friction between the road and rubber is 0.21, a car at rest must not slide into the ditch and a car traveling less than 80 km/h must not skid to the outside of the curve. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
At what angle should the road be banked? Answer in units of
What is the minimum radius of curvature of the curve?
Answer in units of m
Explanation / Answer
static friction between road and rubber is =0.21
car maximum speed is v =80 km/h = (80*10^3 m)/(3600 s)
=22.222 m/s
___________________________________________________________________________________________
the required angle =tan^-1()
=tan^-1(0.21)
=11.850
_________________________________________________________________________________________
minimum radius of curvature of the curve:
we know the equation
tan=v^2/rg
tan(11.850) =(22.222)^2/r*9.8
minimum radius of curvature of the curve is r =(22.222)^2/tan(11.850)*9.8
=239.95 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.