A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive
ID: 3380956 • Letter: A
Question
A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive strength is approximately normally distributed with variance sigma2=1000psi2. A random sample of 12 specimens has a mean compressive strength of 3255.43psi.
A. Test the hypothesis that mean compressive strength is 3500psi. Use a fixed test with alpha=0.01.
B. What is the smallest level of significance at which you would be willing to reject the hypothesis?
C. Construct a 95% two-sided CI on mean compressive strength.
D. Construct a 99% two-sided CI on mean compressive strength. Compare the width of this confidence interval with the width of the one from part C.
Please show all work! Thank you!
Explanation / Answer
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u = 3500
Ha: u =/ 3500
As we can see, this is a two tailed test.
Thus, getting the critical t,
df = n - 1 = 11
tcrit = +/- 3.105806516
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 3255.43
uo = hypothesized mean = 3500
n = sample size = 12
s = standard deviation = 31.6227766
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = -26.79130118
Also, the p value is
p = 2.27813E-11
Comparing t and tcrit (or, p and significance level), we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
***********************
b)
The P value here is too small that for almost any practical level of significance (even at 0.001), we reject the null hypothesis.
******************
c)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 3255
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.20098516
s = sample standard deviation = 31.6227766
n = sample size = 12
df = n - 1 = 11
Thus,
Margin of Error E = 20.09215368
Lower bound = 3234.907846
Upper bound = 3275.092154
Thus, the confidence interval is
( 3234.907846 , 3275.092154 ) [ANSWER]
**********************
d)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 3255
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 3.105806516
s = sample standard deviation = 31.6227766
n = sample size = 12
df = n - 1 = 11
Thus,
Margin of Error E = 28.3520048
Lower bound = 3226.647995
Upper bound = 3283.352005
Thus, the confidence interval is
( 3226.647995 , 3283.352005 ) [ANSWER]
This is wider as the confidence level is larger.
***************************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.