A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1957934 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver sees a small gap between a van and an 18-wheel truck and accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 23.0 m/s when it reaches the end of the ramp, which has length 123m.
*What is the acceleration of the car?
*How much time does it take the car to travel the length of the ramp?
* The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 23.0 . What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp?
Explanation / Answer
a)a = (Vf² - Vi² )/2d acceleration = (23^2 - 0^2)/(2*123) = 2.15 m/s^2 b) t = (2 * 123)/(0 + 23) = 10.7seconds c) distance = 10.7 * 23 = 246.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.