Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a dista

ID: 1609936 • Letter: A

Question

A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a distance of 100 m in 7 s.
The mass of the car is 1200 kg.

What is the acceleration of the car?  m/s2


What is the net force on the car?  N


The car is now loaded with heavy equipment and has a NEW total mass of 1600 kg.
If the same net force is applied to the car as calculated above, then what would be the new acceleration of the car?  m/s2


With this new acceleration, how much time would it take the (heavier) car to travel 100 m starting from rest?  s


What would be the speed of the (heavier) car when it reaches this point?  m/s

Tries 0/3

Explanation / Answer

d = v0 t + a t^2 /2

100 = 0 + a (7^2)/ 2

a = 4.08 m/s^2 .........Ans

F = m a= 1200 x 4.08

F = 4898 N ........Ans


a = F/ m = 4898 / 1600 = 3.06 m/s^2 ..........Ans


100 = 0 + 3.06 t^2 /2

t = 8.08 sec .......Ans

v = v0 + a t =0 + (8.08 x3.06)

v = 24.7 m/s ...........Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote