Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to elect

ID: 1958862 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.26 105 m/s to a final velocity of +2.21 106 m/s while traveling a distance of 0.037 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: 1 = +7.52 10-17 N, and 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force 2.
Fnet = N
F2 = N

Explanation / Answer

Mass of the electron m = 9.11*10^-31 Kg Charge on the electron q = 1.6*10^-19 C Initial speed of the electron u = 5.26*10^5 m/s Final speed of the electron v = 2.21*10^6 m/s Distance covered S = 0.037 m First force acting on the electron F1 = 7.52*10^-17 N along +ve X axis Secon force F2 = ? along -ve X axis. Net force acting on the electron Fnet = F1 - F2            --------(1) Let a be the acceleration of the electron. From Kinematic relation                      Acceleration a = (v^2 - u^2)/(2*S)                                             = (4.607*10^12)/(0.074)                                             = 6.2256*10^13 m/s^2 Net force on the electron Fnet = ma                                                = ( 9.11*10^-31 Kg)(6.2256*10^13 m/s^2)                                                = 5.671*10^-17 N along +ve X axis Second force acting on the electron F2 = F1 - Fnet      from equation (1)                                                             =  7.52*10^-17 N - 5.671*10^-17 N                                                             = 1.85*10^-17 N along -ve X axis
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote