A circuit consists of a 12.0 V battery connected to three resistors 44 Omega, 18
ID: 1959346 • Letter: A
Question
A circuit consists of a 12.0 V battery connected to three resistors 44 Omega, 18 Omega and 110 Omega in series.Part A) Find the current that flows through the battery.
Express your answer using two significant figures in mA.
I= ? mA
Part B)
Find the potential difference across the 44 Omega resistor.
Express your answer using two significant figures.
V_1= ? V
Part C)
Find the potential difference across the 18 Omega resistor.
Express your answer using two significant figures.
V_2= ? V
Part D)
Find the potential difference across the 110 Omega resistor.
Express your answer using two significant figures.
V_3= ? V
Explanation / Answer
A) current through all resistors are same
I = V / R = 12 / (44+18+110) = 0.070 A = 70 mA
B) V_1 = IR1 = 0.070*44 = 3.1 V
C) V_2 = IR2 = 0.070*18 = 1.3 V
D) V_3 = IR3 = 0.070*110 = 7.7 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.