Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. If the chenicals you are vorking vith come only in a solid orm, the solution

ID: 195940 • Letter: 3

Question

3. If the chenicals you are vorking vith come only in a solid orm, the solution must be made by veight. Remenber: 1gm H20 1 ml H20. To make a 20 solution of Naci, add: final concentration ot 20 100 gm total (Naci+Ho 80 nl H.0 4. If te speed of ligt is lera g mesSean the lipt fra. adis at galary / 12. Make 4 liters of Tank buffer tor protein gel electrophoresis s containing 0.025 M Tris, 0.192 M glycine (75.1 g/M) and 0.11 he galany 14/ The speed linit is 55 agh. This is how many u/ec r ch aus gala'm. I etrate is 5na 2“in dianeter,how ary cilia does it have 20. Make a 50 ml solution or v 21. Phosphate buttered saline in g/P. Calculate the molari 21. Phosphatchbuffered sal ine inng/P. Calculate the nolarity of each chemical 100 200 200 caci2.2H2° S0. It there are 518 student taking this course and on the firstexan 170 got a KC1 KH2PO Naci Na HPO 40, 170 got a 60 and 170 got an 83, vhat is the average grad I 2 sabents ware destined to get a 40 ach on this exan and by helping than understand the aaterial before the exam they vere able to raise that probable 40 to 6, hou much vould that change the class average? 59.2 8000 1150 2%) The mss of the asteroid ares is calculated to be 6 x 10 / pounds does this represent? 20 Kg.benany 27 750 nl of 5 M Mgso, is mixed with 2.5 liters of o.1 M Mgso, What is the resulting molarity of the new solution? 30.) How many ml of a 2 M solutionf Naci must be added to 7S0 ml of .5 M Nacl solution to produce a 1.25 M Nac1 sol

Explanation / Answer


Hi,
3. To prepare 20% NaClsolution, we must add 20gm of NaCl into100ml of water.

12. Tris = 0.025 M; 4 l solution
1M =121g in 1000 ml
0.25M = 121 g in 4000 ml =4 l
0.025M = 12.1 g in 4l
so weigh 12.1 g of tris.

Glycine = 0.192M
1M= 75 g in 1 l
0.25M =75g in 4l
0.192M =57g in 4l

SDS
Required = 0.1%; Given = 10%; Total volume =4l
= RT/G
= (0.1%) (4l) / 10%
= 0.04 l
= 40ml of 10% SDS.


14. Speedlimit = 55mph
= 55 m in 60 min
= 55 m in 3600 sec
= 0.015 m/sec.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote