The surfaces are frictionless. A 397 kg mass is released from rest on a track at
ID: 1960134 • Letter: T
Question
The surfaces are frictionless. A 397 kg mass is released from rest on a track at a height
2.7 m above a horizontal surface at the foot of the slope. It collides elastically with a 483
kg mass initially at rest on the horizontal surface, as shown in the figure. The mass 483
kg slides up a similar track. The acceleration of gravity is 9.8 m/s.
a) What is the speed of the block 483 kg immediately after the collision?
b) To what maximum height above the horizontal surface will the mass 483 kg slide?
Explanation / Answer
just before collision the velocity of 397kg is, v = (2*g*h) = 7.2746m/s
just after collision let the velocities of 397kg and 483kg be v1 and v2 respectively
now applying conservation of linear momentum along horizontal direction just before and after the collision we get
397*7.2746 = 397*v1 + 483*v2
since the collision is elastic from coefficient of restitution we get
1 = (v2-v1)/v
or v2 - v1 =v
solving these two equations we get v2 =6.5636m/s
maximum height reached by it is v22/2g = 2.198m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.