<p>A rocket moves upward, starting from rest with an acceleration of +29.4 m/s2
ID: 1960486 • Letter: #
Question
<p>A rocket moves upward, starting from rest with an acceleration of +29.4 m/s2 for 4.00 sec.  It runs out of fuel at the end of this  4.00 sec and continues to move upward.  How high does it rise? </p><p>I used v=vo + at2 to find that the rocket moves upward 470.4 meters in the first four seconds.  The class TA told me I would need to find an additional equation (where I am stuck) using a=-9.8 m/s2 (which I understand why)and having an intial velocity of 117.6 m/s (which I understand why but not how).  Adding these two should add to 941m total. </p>
Explanation / Answer
the first part where to a = 29.4
here the body travels taken into account of the gravity
thus we will consider it to be the only acceleration
s = ut +.5 at2
s= 235.2 m
v= at
v= 117.6 m/s
now the question is like free body question.
u=117.4 m/s
v= 0
a= -9.8 m/s2
so,
v2 = u2 +2as
s = 705.6 m
total s= 235.2 + 705.6 = 940.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.