Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) Before throwing a 1.45 kg discus, an athlete rotates it along a circular path

ID: 1961079 • Letter: 4

Question

4) Before throwing a 1.45 kg discus, an athlete
rotates it along a circular path of radius 1.1 m.
The maximum speed of the discus is 15.1 m/s.
Determine the magnitude of its maximum
radial acceleration.
Answer in units of m/s2

5) A spy runs from the front to the back of an
aircraft carrier at a velocity of 1.9 m/s. The
aircraft carrier is moving forward at 18.0 m/s.
How fast does the spy appear to be running when viewed by an observer on a nearby
stationary submarine (forward is positive)?
Answer in units of m/s

6) The pilot of a plane measures an air velocity of
155 km/h south. An observer on the ground
sees the plane pass overhead at a velocity of
145 km/h toward the north.
What is the velocity of the wind that is
a?ecting the plane? Let north be positive.
Answer in units of km/h

Explanation / Answer

4) Given Radius of circular path   r = 1.1 m Maximum speed of discus v = 15.1 m/s Maximum radial acceleration of the discus                    a = v 2 / r                        = ( 15.1 m/s ) 2 / ( 1.1 m )                        = 207.281 m / s 2 _______________________________________________________ 5) A spy runs from the front to the back of an air craft at a velocity v = 1.9 m/s Velocity of the aircraft is V = 18.0 m/s Here the direction of velocity spy is opposite to the direction of velocity of aircraft. Velocity of spy relative to the observer on anear by stationary submarine                              v ' = V - v                                    = 18.0 m/s - 1.9 m/s                                    = 16.1 m/s ____________________________________________________________ 6) Velocity of air relative to pilot is v air = 155 km / h of south. velocity of plane relative to observer v = 145 km / h of north The velcotiy of wind is                               V = v air - v                                    = 155 km/ h - 145 km/h                                    = 10 km /h. Since both the air and plane are moving in opposite directions. ____________________________________________________________ 6) Velocity of air relative to pilot is v air = 155 km / h of south. velocity of plane relative to observer v = 145 km / h of north The velcotiy of wind is                               V = v air - v                                    = 155 km/ h - 145 km/h                                    = 10 km /h. Since both the air and plane are moving in opposite directions.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote