You leave home and drive a beat-up truck along a straight road for 8.4 km at 70
ID: 1961584 • Letter: Y
Question
You leave home and drive a beat-up truck along a straight road for 8.4 km at 70 km/hr, at which point the truck runs out of gasoline and stops. Over the next 30 min, you walk another 2.0 km farther to get gasoline. The walk back to the truck takes another 45 min. Upon refueling the truck you return home traveling 35 km/hr. What is your average speed during the entire trip?A.12.9 km/hr
B.27.9 km/hr
C.46.7 km/hr
D.25.3 km/hr
E.52.5 km/hr
I'm not really sure where to start. I know that you have to divide distance by time.
Explanation / Answer
average speed =total distance travelled/total time total distance=8.4+2+2+8.4=20.8 km total time=(8.4/70) + (1/2) + (3/4) + (8.4/35) =1.61 hr average speed=20.8/1.61=12.91km/hr A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.