You drop a single coffee filter of mass 1.2 grams from a very tall building, and
ID: 1961983 • Letter: Y
Question
You drop a single coffee filter of mass 1.2 grams from a very tall building, and it takes 53 seconds to reach the ground. In a small fraction of that time the coffee filter reached terminal speed.(a) What was the upward force of the air resistance while the coffee filter was falling at terminal speed?
Fair = .01176 Your answer is correct. N
(b) Next you drop a stack of 5 of these coffee filters. What was the upward force of the air resistance while this stack of coffee filter was falling at terminal speed?
Fair = .0588 Your answer is correct. N
(c) Again assuming again that the stack reaches terminal speed very quickly, about how long will the stack of coffee filters take to hit the ground? (Hint: Consider the relation between speed and the force of air resistance.)
Fall time is approximately ? sec
Explanation / Answer
(a) At terminal speed,the speed of coffee filter becomes constant.So,net force must be equal to zero.
So the upward force of air resistance = downward force due to weight
Fair = mass* gravity = 1.5*10-3*9.8 =0.0147 N
(b) Here also,at terminal speed,the speed of the stack of four coffee filters becomes constant.So,net force must be equal to zero.
So the upward force of air resistance = downward force due to weight of stack of 4 coffee filters
Fair = mass* gravity = 4*1.5*10-3*9.8 =0.0588 N
(c) for air friction: Fdrag = -1/2 cpAv^2
where c is drag coefficient ,p= density ,A = cross sectional area ,v= velocity
Since c, p , A are the same for 4 filters as for one, we can drop these variables.
Fdrag= -1/2 v^2
So if one coffee filter is 0.0147 N= -1/2 v^2
then 4 coffee filters is 0.0588 N = -1/2 v^2
Solving for velocity for 4 filters is twice the speed of 1 coffee filter, so stack will hit the ground in 25 seconds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.