You drop a 1.00 kg book to a friend who stands on the ground at distance D = 11.
ID: 2142668 • Letter: Y
Question
You drop a 1.00 kg book to a friend who stands on the ground at distance D = 11.0 m below. If your friend's outstretched hands are at distance d = 1.20 m above the ground (see the figure), (a) how much work Wg does the gravitational force do on the book as it drops to her hands? (b) What is the change ?U in the gravitational potential energy of the book-Earth system during the drop? If the gravitational potential energy U of that system is taken to be zero at ground level, what is U (c) when the book is released and (d) when it reaches her hands? Now take U to be 100 J at ground level and again find (e) Wg, (f ) ?U, (g) U at the release point, and (h) U at her hands.
Explanation / Answer
if U0 = 0 so potential energy at 11 m U = 0 + 1*11*g = 107.8 J ...........Ans(c)
when in hand U = 0+ 1g = 9.81J ........Ans(d)
work done is Wgh and there is no roll of U0 so work done will be unchanged
W = 96.04 J .............Ans(e)
change = U0 + U1.2 - (U0 +U11 ) =U1.2 - U11
so it also undpendent of U0 , so change = - 96.04 J .......Ans(f)
U10 = U0 + U11 = 100+107.8= 207.8J ...........Ans(g)
U1.2 = U0 + U1.2 = 100 +9.81 =109.81 J ........Ans(h)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.